Hipożyczka - zadzwoń do nas730 800 655
Hipożyczka - zadzwoń do nas730 800 655 CAŁODOBOWA INFOLINIA

Blog

Zdolność kredytowa. Co to właściwie oznacza? Jak liczą ją banki i dlaczego tak dużo jest decyzji negatywnych?

8 września 2016

Bank – nasz pierwszy krok, na drodze do uzyskania pożyczki. Z natury podstawowej działalności banków, to posunięcie wydaje się być oczywistym. Czy słusznie? W ostatnich latach, banki bardzo często rozczarowują coraz bardziej skomplikowanymi zasadami przyznawania kredytów, tym samym doprowadzając klientów do kłopotliwej sytuacji. Co sprawia, że o zdolność kredytową coraz trudniej? Odpowiedź poznacie w tym artykule.

Dlaczego banki wydają negatywne decyzje?

Bo chcą ograniczyć ryzyko kredytowe do minimum. Sytuacja, w której kredytobiorcy przestaliby spłacać kredyty, wpłynęłaby negatywnie na zachowanie płynności i rentowności banku. Nieuchronne jest wówczas uruchomienie procesu windykacyjnego, a on podważa bardzo mocno stabilność instytucji finansowej. Czy banki podejmują decyzje o odrzuceniu wniosków same? Nie do końca. Wymogi dotyczące udzielania kredytów i badania zdolności kredytowej są kreowane przez Komisję Nadzoru Finansowego. Banki, aby uniknąć problemów i wysokich kar finansowych muszą działać restrykcyjnie wg tych narzuconych zasad.

Jak liczona jest zdolność kredytowa?

O tym, czy danemu podmiotowi zostanie udzielony kredyt w banku, decyduje tak zwany scoring. Wyliczany jest on na podstawie bardzo skomplikowanego algorytmu, trudnego w odczytaniu przez przeciętnego klienta. Na scoring wpływa kilka zasadniczych kryteriów tj.

  • • wysokość dochodów,
  • • miejsce pracy,
  • • historia kredytowa,
  • • raport w Biurze Informacji Kredytowej,
  • • wysokość wnioskowanej kwoty,
  • • a nawet dzielnica i miejscowość, w której mieszkamy!

Kalkulowany jest także współczynnik DTR, który określa stosunek naszych dochodów do obciążeń. Oznacza to, że jeśli wysokość miesięcznej raty stanowi ponad połowę naszego miesięcznego budżetu, bank nie udzieli nam kredytu. Na podstawie tych rozbudowanych narzędzi statystycznych, klientowi przyznawane są punkty. Jego wynik porównywany jest później z innymi klientami, którzy już otrzymali kredyty. Ocena uzyskana przez bank ma na ogół charakter ostateczny i bardzo ciężko jest ją zmienić.

Jak to wygląda w instytucjach pozabankowych?

Współcześnie, sprawdzone i bezpieczne instytucje pozabankowe podchodzą do tematu udzielania kredytów konsumenckich w nieco odmienny sposób. Owszem, klient również poddawany jest stosownej weryfikacji, niemniej jednak nie jest ona tak rygorystyczna, a analizę przeprowadza się indywidualnie w każdym przypadku. Jeśli w Biurze Informacji Kredytowej widniejemy jako dłużnik lub nasze dochody są niewystarczające, nie jesteśmy skreśleni na starcie. Zabezpieczeniem w takiej sytuacji może okazać się nieruchomość, stanowiąca przecież nasz realny majątek. Po dokładnym zbadaniu takiej nieruchomości i sporządzeniu planu spłaty, w szybki sposób jesteśmy w stanie otrzymać pożyczkę hipoteczną. Pamiętajmy jednak, aby nie dać się nabrać na oferty wielu niepewnych „chwilówek”. Warto poświecić trochę czasu, żeby wybrać wiarygodną i rzetelną firmę, dbającą o konsumenta. Wówczas pojawia się wyraźna alternatywa dla kredytów bankowych, by łatwo i bezpiecznie pożyczyć pieniądze.

Masz kłopoty finansowe?

Skontaktuj się z nami - pomożemy!
Rozwiążemy Twoje problemy juz w 48 godzin!

Blog Hipożyczka


Prosty przewodnik po zawiłym świecie pożyczek i kredytów.

Blog prowadzony jest przez zespół specjalistów pracujących dla firmy Hipożyczka. Od lat działamy w branży kredytów i pożyczek, dzięki czemu nabyliśmy cennego doświadczenia, którym pragniemy się z Wami podzielić. Wiemy jak ciężko jest poruszać się po zawiłym świecie finansów, dlatego postanowiliśmy stworzyć bloga, w którym znajdziecie potrzebne informacje, porady i wskazówki.

Hipożyczka - bezpieczne pożyczki pod zastaw nieruchomości
FORMULARZ KONTAKTOWY