Hipożyczka - zadzwoń do nas730 800 655
Hipożyczka - zadzwoń do nas730 800 655 CAŁODOBOWA INFOLINIA

Blog

Podział gruntu na mniejsze działki – skąd wziąć na to pieniądze?

16 czerwca 2016

Każdy właściciel większej powierzchniowo działki, który zastanawiał się kiedykolwiek nad jej podziałem, zdaje sobie sprawę jak kosztowna i czasochłonna jest to procedura. Stąd też mogą pojawić się wątpliwości, czy w ogóle warto podejmować takie kroki. Odpowiedź jest prosta – oczywiście, że tak.

Po pierwsze, podział dużej działki budowlanej na mniejsze grunty przeznaczone pod zabudowę jednorodzinną znacznie zwiększa wartość nieruchomości. W ten sposób zamiast jednej rozległej działki możemy sprzedać kilka drobniejszych z dużo wyższym zyskiem. Po drugie, znalezienie nabywcy na działkę standardowej wielkości jest znacznie prostsze i szybsze.

Przyjrzyjmy się poniższemu przykładowi.

Państwo Kowalscy są właścicielami działki na obrzeżach Krakowa o powierzchni 2 ha. Zgodnie z Miejscowym Planem Zagospodarowania połowa jej powierzchni przeznaczona jest pod zabudowę jednorodzinną, a pozostała część pod zieleń urządzoną. Chociaż nieruchomość wydaje się być żyłą złota, państwo Kowalscy podczas poszukiwań kupca zetknęli się z poważnymi przeszkodami.

Przede wszystkim brakowało potencjalnych nabywców. Na działki takiej wielkości nie ma wielu chętnych, tym bardziej, że jej wartość rynkowa wynosiła około 800 tys zł. Dodatkowo przy zakupie całości cena w przeliczeniu na 1 ar nie była imponująca. Bezowocne poszukiwania kupca trwały więc bardzo długo, a uwalnianie kapitału znacznie przeciągnęło się w czasie.

Państwo Kowalscy byli w kiepskiej sytuacji finansowej i nie posiadali funduszy koniecznych przy procedurach związanych z podziałem działki. W dodatku ze względu na obciążenie nieruchomości kredytem hipotecznym i niespłacone w terminie pożyczki gotówkowe, nie posiadali możliwości skorzystania z kredytu bankowego. Zdawali sobie jednak sprawę, jak opłacalny jest podział gruntu i postanowili znaleźć rozwiązanie umożliwiające im dokonanie takiej procedury.

Zdecydowali się na skorzystanie z prywatnej pożyczki. Wybrali doświadczoną firmę, która zaproponowała im korzystne warunki i zaoferowała pomoc w załatwianiu formalności. Cały proces uzyskania finansowania trwał tylko kilka dni, tak więc Kowalscy mogli zacząć inwestować bardzo szybko. Postanowili przeznaczyć uzyskane środki na podział nieruchomości, wydzielenie i przygotowanie drogi dojazdowej oraz koszty związane z procesem sprzedaży.

Działkę podzielono na 10 gruntów o powierzchni 8-30 ar, z których 6 przeznaczonych było na cele budowlane. Suma wartości rynkowej wszystkich działek wyniosła 1,3 mln złotych, czyli wzrosła o pół miliona względem początkowej wartości. Jak widać, dochód państwa Kowalskich ze sprzedaży znacząco się zwiększy. Co równie ważne, ze względu na dużą ilość potencjalnych kupców spieniężenie nieruchomości i odzyskanie płynności finansowej powinno nastąpić w krótkim czasie.

Dlatego jeżeli masz problem ze sprzedażą działki o dużej powierzchni, pierwszym o czym powinieneś pomyśleć jest jej podział na mniejsze grunty. W przypadku braku środków finansowych warto poważnie zastanowić się nad wzięciem pożyczki. Jeśli bank nie będzie Ci w stanie pomóc, to pamiętaj, że jest sporo prywatnych firm udzielających pożyczek pod zastaw nieruchomości, z których usług możesz skorzystać. W tym przypadku warto zainwestować, gdyż daje Ci do realną szansę znacznego zwiększenia zysku ze sprzedaży i szybszego odzyskania płynności finansowej.

Masz kłopoty finansowe?

Skontaktuj się z nami - pomożemy!
Rozwiążemy Twoje problemy juz w 48 godzin!

Blog Hipożyczka


Prosty przewodnik po zawiłym świecie pożyczek i kredytów.

Blog prowadzony jest przez zespół specjalistów pracujących dla firmy Hipożyczka. Od lat działamy w branży kredytów i pożyczek, dzięki czemu nabyliśmy cennego doświadczenia, którym pragniemy się z Wami podzielić. Wiemy jak ciężko jest poruszać się po zawiłym świecie finansów, dlatego postanowiliśmy stworzyć bloga, w którym znajdziecie potrzebne informacje, porady i wskazówki.

Hipożyczka - bezpieczne pożyczki pod zastaw nieruchomości
FORMULARZ KONTAKTOWY