Hipożyczka - zadzwoń do nas730 800 655
Hipożyczka - zadzwoń do nas730 800 655 CAŁODOBOWA INFOLINIA

Blog

Czarny PR przewłaszczenia – czy takie zabezpieczenie można przeprowadzić bezpiecznie?

16 czerwca 2016

PRZEWŁASZCZENIE = PRZENIESIENIE WŁASNOŚCI

Przewłaszczenie stanowi tez jedną z form zabezpieczenia kredytu, polegającą na tym, że dłużnik przenosi na pożyczkodawcę własność nieruchomości do czasu spłacenia w całości zaciągniętego zobowiązania.
Jest to tzw. przewłaszczenie na zabezpieczenie.

Przewłaszczenie jako forma zabezpieczenia kredytu owiane jest złą sławą. Trudno się temu dziwić biorąc pod uwagę ilość związanych z nim afer i tragedii jakie nagłaśniane są przez media . Ludzie tracą cały swój dorobek i jedyne miejsce zamieszkania przez nadmierne zaufanie osobom udzielającym pożyczek prywatnych. Ze względu na czarny PR przewłaszczenia wielu notariuszy obawia się nawet tworzenia aktów notarialnych ustanawiających takie zabezpieczenie.

Czy faktycznie jest się czego bać? A może dzięki przewłaszczeniu można lepiej pomóc ludziom bez wykorzystywania ich ciężkiej sytuacji? Odpowiedź na te pytania, potwierdzona naszą wieloletnią praktyką, jest oczywista. Można bezpiecznie zabezpieczyć pożyczkę przenosząc własność swojej nieruchomości, nie narażając się przy tym na ryzyko utraty mieszkania, czy domu. Należy jednak przestrzegać paru prostych zasad i zwrócić uwagę na sformułowania zawarte w umowie.

Oto 3 zapisy gwarantujące pełne zabezpieczenie Twoich praw przy przewłaszczeniu.

  • Roszczenie o zwrotne przeniesienie własności nieruchomości.
    Roszczenie zostaje umieszczone w dziale III księgi wieczystej i zabezpiecza prawa zaciągającego pożyczkę. Dzięki temu przeniesienie własności ma formę zabezpieczenia świadczenia pieniężnego. Dlatego jedno z pierwszych pytań jakie należy zadać podmiotowi proponującemu Ci pożyczkę brzmi: czy w akcie notarialnym i księdze wieczystej zostanie wpisane roszczenie o zwrotne przeniesienie własności? Brak takiego zapisu powinien wzbudzić Twoją czujność, gdyż znacząco zmniejsza Twoje bezpieczeństwo.

 

  • Właściwy sposób rozliczania pożyczki w przypadku jej niespłacenia.
    Co jakiś czas nagłaśniane są sytuacje, w których nieuczciwy pożyczkodawca skutecznie przewłaszczył mieszkanie o wartości dziesięciokrotnie większej niż wysokość niespłaconego kredytu. Osoby, które nie były w stanie spłacić kredytu są w takich przypadkach usuwane z domów, często dość brutalnymi metodami. Żeby uniknąć tak czarnego scenariusza należy zwrócić uwagę na obecność zapisu o rozliczeniu kosztów ze sprzedaży nieruchomości w przypadku skutecznego przewłaszczenia lub wypowiedzenia umowy. Kwota ze sprzedaży nieruchomości pokryje wówczas najpierw koszty poniesione przez pożyczkodawcę, a pozostała część zostanie Ci zwrócona. Takie rozliczenie chroni więc przed utratą dachu nad głową za bezcen oraz jest bezpieczne dla obu stron transakcji.

 

  • Ustalenie realnej wartości nieruchomości i minimalnej kwoty sprzedaży w przypadku egzekucji.
    Jest to ostatni z najważniejszych zapisów, jakie powinny znaleźć się w akcie notarialnym. Ustanowienie minimalnej wartości, za którą pożyczkodawca może zbyć nieruchomość, zabezpieczy Twoje interesy i finanse. Zapobiegnie też sytuacji, w której zachłanny inwestor sprzeda swojemu znajomemu nieruchomość wartą 200 000 zł za sumę o połowę mniejszą, przez co dla Ciebie nie zostanie z tej transakcji nawet złotówka.

Przewłaszczenie pomimo negatywnych skojarzeń, które zawdzięczamy głównie kilku nieuczciwym pożyczkodawcom, może zostać przeprowadzone w sposób bezpieczny dla każdej ze stron umowy. Istnieją firmy szanujące swoich Klientów, które próbują walczyć z krzywdzącymi stereotypami dotyczącymi przewłaszczenia. Nie musisz więc obawiać się takiej formy zabezpieczenia kredytu, pod warunkiem, że zwrócisz uwagę na wspomniane wyżej zapisy i warunki umowy.

Masz kłopoty finansowe?

Skontaktuj się z nami - pomożemy!
Rozwiążemy Twoje problemy juz w 48 godzin!

Blog Hipożyczka


Prosty przewodnik po zawiłym świecie pożyczek i kredytów.

Blog prowadzony jest przez zespół specjalistów pracujących dla firmy Hipożyczka. Od lat działamy w branży kredytów i pożyczek, dzięki czemu nabyliśmy cennego doświadczenia, którym pragniemy się z Wami podzielić. Wiemy jak ciężko jest poruszać się po zawiłym świecie finansów, dlatego postanowiliśmy stworzyć bloga, w którym znajdziecie potrzebne informacje, porady i wskazówki.

Hipożyczka - bezpieczne pożyczki pod zastaw nieruchomości
FORMULARZ KONTAKTOWY