Hipożyczka - zadzwoń do nas730 800 655
Hipożyczka - zadzwoń do nas730 800 655 CAŁODOBOWA INFOLINIA

Blog

Uczciwy pożyczkodawcy – gdzie i w jaki sposób ich znaleźć?

15 czerwca 2016

Instytucje finansowe oraz banki z założenia powinny kojarzyć się z bezpieczeństwem, wzbudzać zaufanie potencjalnych klientów, być wzorem uczciwości i transparentności biznesowej. W sposób zrozumiały, jasny i czytelny powinny konstruować swoje oferty, dając odbiorcom pełny dostęp do rzetelnych informacji na temat warunków zawieranych umów.

Tymczasem, jak wiadomo z licznych doniesień medialnych a także raportów UOKiK w ostatnich latach notuje się zatrważająco wiele przypadków nieuczciwych praktyk dotyczących sektora pożyczek finansowych.

Nie tylko mali, prywatni przedsiębiorcy z tej branży uciekają się do działań niezgodnych z prawem. Do wprowadzania w błąd i naruszania interesów konsumenta dochodzi również za sprawą dużych, uznanych w Polsce i na świecie banków. Wiele instytucji stosuje mylące reklamy, oferuje umowy bez jasno sformułowanych zasad, rzetelnie określonych warunków, zawierające kruczki prawne, nie informuje o kosztach i podejmowanym ryzyku, wprowadza wygórowane opłaty związane z obsługą i spłatą długu. Zdarza się też, że klient otrzymuje produkt źle dopasowany do jego rzeczywistych potrzeb i możliwości, a odstąpienie od umowy jest utrudniane lub wręcz uniemożliwiane.

Jak zatem znaleźć uczciwego pożyczkodawcę? Jak sprawdzić instytucję finansową? Gdzie szukać pomocy? Jakie informacje zebrać i na co uważać?

Zacznijmy od tego, że każda szanującą się firma posiada swoją siedzibę, a dane kontaktowe są łatwo dostępne. Informacje o adresie, numerze NIP, telefonie, skrzynce e-mail powinieneś bez trudu odnaleźć na stronie internetowej, ulotce, pieczęciach firmowych czy formularzu umowy. Warto zadać sobie odrobinę trudu i sprawdzić, czy w określonym miejscu rzeczywiście funkcjonuje wymieniona instytucja, udać się do siedziby, porozmawiać z przedstawicielami.

Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie niewielkiego wywiadu, zebranie opinii wśród znajomych, na forach internetowych, serwisach o tematyce finansowej. Można sprawdzić pożyczkodawcę w informatorach gospodarczych, Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych, Krajowym Rejestrze Sądowym czy Rejestrze Firm Pożyczkowych prowadzonym przez Związek Firm Pożyczkowych.

Przed podpisaniem jakiegokolwiek dokumentu trzeba go dokładnie przeczytać i przeanalizować, zapoznać się z poszczególnymi podpunktami, warunkami oferty i kosztami. W razie niejasności lepiej skonsultować się z pracownikiem obsługi klienta firmy, niż podpisywać w ciemno. Bezpłatnych porad udzielają także miejscy i powiatowi rzecznicy konsumentów oraz różne pozarządowe organizacje, stowarzyszenia i federacje konsumenckie. Przed podjęciem decyzji, policz całkowity koszt pożyczki, uwzględniając stawki za obsługę, opłaty manipulacyjne i wszystkie dodatkowe należności.

Nie ufaj tym firmom, które nie przedstawiają wszystkich dokumentów i rozliczeń odpowiednio wcześniej, tak byś mógł się z nimi zapoznać i spokojnie podjąć decyzję. Wywieranie jakiejkolwiek presji albo podsuwanie druków, z którymi nie miałeś czasu się zaznajomić, powinno wzbudzić uzasadnione obiekcje.

Decyduj się na współpracę z instytucjami, które mają wypracowaną pozycję w branży, zatrudniają ekspertów w dziedzinie finansów i ekonomii, a priorytetem jest dla nich przede wszystkim dobro klienta, a nie zysk. Wystrzegaj się jednoosobowych firm, które epizodycznie pojawiają się na rynku i przyciągają podejrzanie konkurencyjnymi ofertami. Wybieraj raczej spółki, które funkcjonują już jakiś czas i zdążyły wyrobić sobie renomę.

Nawet od znajomych nie pożyczaj na słowo – spisuj umowy. Zaciągając dług, staraj się otrzymywać wszystko na piśmie – załączniki, zmiany regulaminu, nowe postanowienia i warunki spłat. Lepiej gromadzić całą dokumentację związaną z pożyczką. O ile to możliwe, raty spłacaj, korzystając z przelewów bankowych, a jeśli dokonujesz wpłat bezpośrednich, żądaj potwierdzeń.

Pamiętaj, pożyczaj tylko tyle, ile naprawdę potrzebujesz i ile jesteś w stanie realnie spłacić. Przestrzegaj terminów, gdyż przesuwanie dat regulacji zobowiązania, najczęściej wiąże się z dodatkowymi kosztami.
Niemniej nie obawiaj się korzystania z usług sprawdzonych, solidnych firm i instytucji finansowych. Zaciągnięcie pożyczki nie musi wiązać się z problemami, a może okazać się doskonałą alternatywą dla oferty banków, w których historia kredytowa jest z reguły wnikliwie sprawdzana, procedury skomplikowane a wypłata środków następuje dopiero po jakimś w czasie.

Masz kłopoty finansowe?

Skontaktuj się z nami - pomożemy!
Rozwiążemy Twoje problemy juz w 48 godzin!

Blog Hipożyczka


Prosty przewodnik po zawiłym świecie pożyczek i kredytów.

Blog prowadzony jest przez zespół specjalistów pracujących dla firmy Hipożyczka. Od lat działamy w branży kredytów i pożyczek, dzięki czemu nabyliśmy cennego doświadczenia, którym pragniemy się z Wami podzielić. Wiemy jak ciężko jest poruszać się po zawiłym świecie finansów, dlatego postanowiliśmy stworzyć bloga, w którym znajdziecie potrzebne informacje, porady i wskazówki.

Hipożyczka - bezpieczne pożyczki pod zastaw nieruchomości
FORMULARZ KONTAKTOWY